@whatsapp
@telegram
تماس با ما

وینچ های سیم بکسلی و زنجیری

وینچ های سیم بکسلی و زنجیری

همانطور که در بالا بیان کردیم وینچ سیم بکسلی برای سیکل های کاری طولانی مدت می تواند انتخاب مناسبی می تواند باشد. از این رو می توان حدس زد که استهلاک و خرابی این نوع وینچ ها به سبب کارکرد طولانی مدت افزایشی خواهد بود. بنابراین نگهداری و سرویس های دوره ای وینچ بکسلی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه می خواهیم به چند نکته در این باب اشاره کنیم. گاهی یک سرویس ساده دوره ای یا توجه به یک نکته ساده می تواند سال ها به عمر دستگاه بیافزاید و شما را از هزینه های تعمیرات نسبتا سنگین و یا حتی از تعویض قطعات مختلف دستگاه به دور نگه دارد.

 

در شروع بازرسی شناسنامه ای مطابق زیر تهیه می گردد : ظرفیت جرثقیل ، شركت سازنده جرثقیل ، مدل جرثقیل ، محل جرثقیل ، محل استقرار ، شكل و ابعاد ریل حركت طولی شكل و ابعاد ریل حركت عرضی و مشخصات ضربه گیرها ، نوع اتصالات ارتفاع پل ، طول دهانه جرثقیل (Span) ، شماره اموال و شماره گزارش و تاریخ بازرسی و در صورتی كه در جرثقیل های خاص مواردی دیگر نیز به ثبت باشد در لیست مشخصات فنی جرثقیل ذكر می گردد . مانند طول بازو در جرثقیل های بازوئی . برای این که با سرویس دوره ای و نگهداری وینچ بکسلی بهتر آشنا شویم لازم است کمی در مورد اجزای مهم وینچ بدانیم. به طور کلی وینچ ها از سه بخش کلی موتور، گیربکس و درام تشکیل شده است. موتور نیروی محرکه لازم را به واسطه نیروی برق تامین می کند. گیربکس این نیروی تولید شده را بر اساس نیاز کاربر به درام منتقل می کند. با چرخش درام سیم بکسل به حرکت در می آید و جسم جا به جا می شود. در این مدل کلی که از بسیاری قطعات دیگر حرفی گفته نشد کاملا مشخص است که موتور مهمترین عنصر را تشکیل داده است. در واقع این موتور است که نیروی لازم برای جا به جایی اجسامی به وزن چند ده تن را امکان پذیر می کند. بنابراین اگر موتور نتواند این نیرو را به درستی تامین کند و یا در این کار اشکالی داشته باشد شما به دردسر خواهید افتاد.

 

 

 

همچنین به این نکته نیز دقت کنید که موتورها معمولا به محیط های مرطوب یا روغنی حساس هستند. بنابراین بهتر است تا جای ممکن محل استفاده از وینچ بکسلی را به نوعی انتخاب کنیم که خشک باشد. اگر قرار است  وینچ سیم بکسلی در محیط باز نصب شود استفاده از یک سایبان چند جهته برای محافظت از موتور وینچ اهمیت بالایی می تواند داشته باشد. توجه داشته باشید که موتور از جمله قطعاتی محسوب می شود که سریع تر کثیف می شود. از این رو نیاز است به شکل دوره ای و خارج از مفهوم سرویس و تعمیر قطعات موتور تمیز شود. این تمیزکاری می تواند تا حدود زیادی عمر موتور را افزایش  دهد. در کنار موتور چک شش ماهه و سرویس سایر قطعات مانند درام و گیربکس و ترمزها نیز نباید فراموش شود. این موارد در کنار یک دیگر می تواند موقعیت خوبی برای استفاده شما از وینچ سیم بکسلی بسازد. در بازرسی الكتروموتور ، اولین نكته توجه داشتن به دارا بودن مشخصات فنی با توجه به موارد زیر میباشد كه این مشخصات فنی اغلب بر روی یك پلیت فلزی درج شده و سپس پلیت مربوطه بر روی بدنه الكترموتور نصب می گردد .
1- پس از خرابی الكتروموتور ، هنگام تعمیر ابتدا تعمیركار می بایست از روی پلاك مشخصات فنی الكتروموتور پارامترهای آن را از قبیل ولتاژ كاری ، جریان نامی و … را دریافت نماید .
2- در هنگام اندازه گیری پارامترهای الكتریكی كه در بند مربوط به خود داده می شود ، می بایست با ولتاژ كاری و جریان نامی الكتروموتور با توجه به مشخصات فنی مقایسه گردد تا صحت كاركرد پارامترهای الكتریكی الكتروموتور تایید گردد .
3- المانهای حفاظتی الكتروموتور از جمله بی متال كه در تابلوی الكتریكی نصب می گردند ، با توجه به جریان نامی الكتروموتور تعیین می گردند .
4- درجه حفاظت الكتروموتور (IP) با توجه به آنچه كه در مشخصات فنی الكتروموتور موجود می باشد بازرسی می گردد كه در بند مربوط به خود شرح داده می شود .

شرکت گروه مهندسی رونامیک با 30سال سابقه درخشان در صنعت کشور

متشکل از متخصصین و مهندسین مجرب

 در زمینه تامین و تجهیز خطوط ریل KBK  ، با بهره گیری از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری مطابق با تکنولوژی روز و همکاری شرکت های اروپایی، توانایی ارائه خدمات در زمینه طراحی،ساخت،نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری و مدرنیزه کردن را با رعایت استانداردهای بین المللی (CMAA،BS،DIN،FEM)