@whatsapp
@telegram
تماس با ما

جرثقیل های بازویی

جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی – Jib Crane

جرثقیل بازویی بیشتر در صنایع مونتاژ ، بسته بندی و ماشین کاری استفاده می شود این جرثقیل ها با ظرفیت های 250kg الی 10ton و با توجه به محیط و نوع کار به دو شکل بازوئی ستونی و بازویی دیواری طراحی و ساخته  می شوند . در سالنهایی که دارای دهانه بزرگ هستند و یا به دلیل تجمع ماشین آلات، امکان نصب جرثقیل سقفی وجود نداشته باشد از جرثقیل های بازوئی استفاده می شود . این جرثقیل ها دارای وزن سبک و کارایی بالا نیز هستند و همچنین مقرون به صرفه هم می باشند. این تیپ از جرثقیل ها می توانند اجسام نسبتاً سنگین را حرکت دهند . و در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند که در ادامه با تیپ های مختلف این دستگاه آشنا میشویم :

جرثقیل بازویی ستونی :

جرثقیل بازوئی ستونی با توجه به نام آن بر روی ستون مخصوص دستگاه نصب می شود و ستون و بازو آن با توجه به ظرفیت حمل ، ارتفاع بالابری و طول بازو طراحی و ساخته می شود این دستگاه در شش حرکت بالابری ، عرضی ( بر روی بازو ) و طولی در حول محور ستون حرکت دورانی دارد . طراحی حرکت چرخش بازو  هم بصورت دستی و هم بصورت برقی می باشد .

ویژگی منحصر به فرد جرثقیل بازویی ستونی چرخش 360 درجه بازو و استفاده مفید صدرصد شعاع در نظر گرفته برای حمل کالا می باشد .

جرثقیل های بازویی ستونی رونامیک :

جرثقیل بازویی دیواری :

جرثقیل بازوئی دیواری بر روی ستون های فلزی ( ستون سوله ها ) و یا ستون های بتنی نصب میگردد ، طراحی و محاسبات فنی این جرثقیل بایستی با دقت کامل انجام شود ، این دستگاه دارای شش حرکت بصورت بالابری ، عرضی و حرکت بر حول محور مرکزی بصورت دورانی از اندازه 90 تا شعاع 270 درجه می باشد . این جرثقیل ها را می توان با توجه به موقعیت و زاویه دوران آن به دسته های مختلفی تقسیم کرد.

جرثقیل دیواری در دو نوع مختلف تقسیم بندی می شود:

کنسول دار

میله دار

جرثقیل دیواری کنسول دار دارای یک لبه است که در بالای دیوار نصب می شود و اما نوع میله دار آن هم دارای یک لبه می باشد که در وسط ارتفاع دیوار قرار دارد ولبه ها را به سقف یا کف متصل می سازد.

مزایای و ویژگی های جرثقیل دیواری به شرح زیر می باشد:

1- این نوع جرثقیل ها برای حمایت از ستون های داخل دیوار نصب می شوند، بنابراین نیازی به پایه های پیچیده هم ندارند، همینطور این بالابرها اجازه می دهند تا از جرثقیل دیواری نسبت به سایر دیگر جرثقیل ها در کاربردها و موارد متنوعی استفاده شود.

2- این نوع سازه ها در فضای کف هم صرفه جویی می کنند، به همین خاطر این جرثقیل ها، گزینه مناسبی برای انبارهای تنگ یا فضاهای کاری کوچک می باشد.

3- این مدل بالابرها کوچک و قابل حمل هستند.

4- نصب آنها از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه می باشند.

جرثقیل های بازویی دیواری رونامیک :

گروه مهندسی رونامیک در موارد خاص جرثقیل های بازویی دیواری را با توجه به سفارش کارفرما و کارایی دستگاه ، طراحی و اجرا نمود است که در ادامه به چند نمونه آن می پردازیم :

جرثقیل بازوئی ستونی متحرک رونامیک :

قابل جابجایی درطول سالن و محوطه ها :

 جرثقیل بازوئی دیواری متحرک طولی رونامیک :

قابل جابجایی بصورت طولی سالن  :

جرثقیل بازوئی دیواری با بازو دوتیکه :

قابلیت حمل بار در زاویه های غیر قابل دسترس  :

ویژگی کلی جرثقیل های بازویی :

1- قابلیت نصب بر روی ستون های موجود در سالن ها .

2- امکان چرخش بازو بصورت دستی و موتور دار وجود دارد.

3- نسبت به جرثقیل های دیگر دارای قیمت مناسب تری هستند.

4- نصب و تعمیر و نگهداری آنها آسان است.

5- قابل نصب در ستون های مستقل هستند.

سلامت و ایمنی افراد در هنگام کار با تجهیزات جرثقیل بسیار مهم است. حتما باید از این سازه ها اطمینان حاصل کنید تا هیچ گونه صدمه و خسارتی به کالاها وارد نشود. بارها هم حتما باید ایمن و تعادل داشته باشند، برای جلوگیری از هرگونه آسیب یا صدمه باید ناحیه زیر و اطراف جرثقیل بازویی مشخص شود.

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را تا حدودی با جرثقیل های بازوئی آشنا کرده باشیم.

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

شرکت مهندسی رونامیک با چندین دهه سابقه درخشان در صنعت کشور

متشکل از متخصصین و مهندسین مجرب

 در زمینه تامین و تجهیز خطوط ریل KBK  ، با بهره گیری از سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری مطابق با تکنولوژی روز و همکاری شرکت های اروپایی، توانایی ارائه خدمات در زمینه طراحی،ساخت،نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری و مدرنیزه کردن را با رعایت استانداردهای بین المللی (CMAA،BS،DIN،FEM)

جرثقیل بازویی